Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SGNBS3011RH |
|---|---|
| Weight (kg) | 85.6 kg |
| Depth (mm) | 630 mm |
| Height (mm) | 1852 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Despite careful data management, we reserve the right to make technical changes; and discrepancies may occur between the image or text content and the original appliance. |
| Finish Colour Description | BlackSteel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Volume
| Total Volume | 304 L |
|---|---|
| Freezer Volume | 256 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Other Features
| Features | NoFrost IceMaker with fixed water connection SoftSystem closing mechanism SmartSteel LED freezer compartment lighting Automatic SuperFrost function |
|---|---|
| Frost Free |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
Other
| Fridge - Freezer Category | Freezer |
|---|---|
| Primary Product Category | Freezer |
| Energy consumption | 320 Kwh |
| Frost Control | Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

