Specifications & Manuals
| Model Number | UKES1752RH-21 |
|---|---|
| Weight (kg) | 52 kg |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 866 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Stainless steel with glass door |
| Condensation Note | Please note, depending on the humidity in your space, condensation can form on the door. If this product is installed in a space that has a high degree of humidity, please consider a model with a heated door which will help eliminate condensation. Look for 'Heated door' in the product's specifications. |
| Fridge Type | Beverage Centre |
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Light type | LED |
| Number of shelves | 3 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 131 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 108 L |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Lockable Door | |
|---|---|
| Double glazed door |
| Origin | Austria |
|---|
| Energy consumption | 337 Kwh |
|---|---|
| Multi Level Temperature Control | |
| Outdoor Fridge | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| EAN | 9005382210819 |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

