Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MS4296OBS |
|---|---|
| Depth (mm) | 432 mm |
| Height (mm) | 308 mm |
| Width (mm) | 544 mm |
| Microwave Volume | 42 L |
| Power (W) | 1200 W |
| Finish Colour | Black |
| Turntable size | 360 mm |
| Microwave Type | Freestanding |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | Easy touch controls Tempered glass door Fast cooking Interior anti-bacterial coating Stable turntable More even heating of food |
|---|
Functions
| Energy Saving Mode | |
|---|---|
| Defrost | |
| Bake | |
| Roast | |
| Reheat | |
| Convection Microwave |
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Other
| Primary Product Category | Microwave |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| Steam Microwave | |
| EAN | 8806087857504 |
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

