Specifications & Manuals
| Model Number | GF-B730MBL |
|---|---|
| Weight (kg) | 118 kg |
| Depth (mm) | 739 mm |
| Height (mm) | 1787 mm |
| Width (mm) | 915 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Matte Black |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Matte Black Front Door panels/ Matte Black Cabinet. |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features | ● LG 730L French Door Fridge Matte Black GF-B730MBL. ● Door Cooling+™, Fast Cooling for Stored Door Items. ● Surround Cooling, cools from front and back, Cool air enters the fridge cavity from the rear and front ceiling vents to help keep food fresher for longer. ● Inverter Linear Compressor: LG Inverter Linear Compressor is quieter and more durable. ● Pure N Fresh Reduce Fridge Odours: A fan actively forces air through the carbon deodorizer and re-circulates it back across the shelves. ● Smart Diagnosis™: Smart Diagnosis™ the refrigerator can "talk for itself" using either the Smart ThinQ™ Smartphone app. ● LED Interior fridge light. ● Tempered glass shelves. Temperature Range: Fridge: 1 °C and 7 °C. Freezer: -16 °C and -24 °C. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 7 °C |
| Temperature Range - Minimum | 1 °C |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour.10 Years parts warranty on compressor - 2 Years parts and labour + 3 years on sealed refrigeration system (compressor, evaporator, dryer and tubing) parts only + 5 years on compressor (part only) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 664 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 405 L |
| Freezer Volume | 259 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 580 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | South Korea |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Depth | 619 mm |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 664 L |
| Primary Product Category | French Door Fridges |
| Energy consumption | 580 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 8806098790654 |
| Requires Plumbing Notes | No plumbing required |
Compare to similar items
LG 664L French Door Frost Free Fridge Matte Black GF-B730MBL
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
95 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

