LeCavist Cuvee Rothschild 195 Bottle Single Zone Professional Wine Fridge LCS300VX1ZPRO
This unit features a single temperature zone, maintaining consistent conditions that are essential for preserving the integrity, flavour, and aroma of your wine. The intuitive digital control system allows precise adjustment of temperature and humidity, ensuring your collection is stored under ideal conditions at all times. Inside, 14 telescopic shelves provide smooth access and secure horizontal bottle placement, maximising organisation while making it easy to retrieve bottles.
The double-layer tempered glass door offers excellent insulation while protecting your wine from harmful UV exposure. An integrated anti-vibration system minimises disturbance, helping to preserve sediment and support proper aging. Adding to its modern appeal, the LED back panel features customisable lighting in three colours, allowing you to enhance the presentation of your collection.
Combining advanced storage technology with refined design, this wine fridge delivers reliable performance and elegant display, making it a premium choice for wine enthusiasts who value both preservation and presentation.

Digital temperature control
The simple to use touch screen LCD display for optimal temperature management keeps your wine in the perfect cellaring conditions. It can be set to celsius or fahrenheit, powers off and on and controls the lighting.

Customisable lighting
The energy efficient LED lighting beautifully illuminates the interior to optimally display your wine collection, it can be customised in three different colours to suit your preference.

Charcoal filter
The charcoal filter helps prevent bad odours and mould in your wine cellar that can spoil the taste of your wine. For optimal efficiency, it recommended to change the filter every year, no tools are required for its installation.

Equipped with lock & key
For your peace of mind, there is a lock to keep your collection secure, the lock is integrated into the design and is situated in the bottom-centre of the door, giving it a sleek, elegant look.
Specifications & Manuals
| Model Number | LCS300VX1ZPRO |
|---|---|
| Weight (kg) | 145 kg |
| Depth (mm) | 690 mm |
| Height (mm) | 1870 mm |
| Width (mm) | 750 mm |
| Finish Colour | Black |
| Condensation Note | Please note, depending on the humidity in your space, condensation can form on the door. If this product is installed in a space that has a high degree of humidity, please consider a model with a heated door which will help eliminate condensation. Look for 'Heated door' in the product's specifications. |
| Heated Door |
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| UV Protection | |
| Display Panel | LED |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 20 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Number of shelves | 14 |
| Activated charcoal filter |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 600 L |
|---|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 195 Bottles |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Double glazed door |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Doors | 1 |
| Noise when working | 45 dB |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Single Zone Wine cabinet |
|---|---|
| Temperature Zones | Single Zone |
| Primary Product Category | Wine Fridge |
| Packaging dimensions | 785 x 1920 x 741mm |
| Multi Level Temperature Control | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| EAN | 633710297127 |
Compare to similar items
LeCavist Cuvee Rothschild 195 Bottle Single Zone Professional Wine Fridge LCS300VX1ZPRO
| Default Door Hinge | Right |
|---|
LeCavist 140 Bottle Triple Zone Wine Cabinet Stainless Steel LEK1403ZPVX
| Default Door Hinge | Right |
|---|
LeCavist 140 Bottle Triple Zone Wine Cabinet Black LEK1403ZPV
| Default Door Hinge | Right |
|---|
LeCavist 118L Double Zone 56 Bottle Wine Fridge LKS56VN2Z
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Frost Free |
LeCavist Cuvee Rothschild 303 Bottle Dual Zone Wine Fridge LCS300VN2Z1D
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Frost Free |
LeCavist 126L Single Zone 63 Bottle Wine Fridge Black LKCV63N
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Frost Free |
LeCavist Cuvee Rothschild 188 Bottle Dual Zone Wine Fridge LCS200VN2Z LCS200VN2Z2D
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Frost Free |
LeCavist 168 Bottle Single Zone Wine Cabinet Black LEK168PV
| Default Door Hinge | Right |
|---|
LeCavist Cuvee Rothschild 226 Bottle Dual Zone Wine Fridge LCS230VN2Z1D
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.


