Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DW60BI |
|---|---|
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 870 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 14 |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 245 |
Other Features
| Control type | Push buttons |
|---|
Programs
| Number of Programs | 8 Programs |
|---|
Water Efficiency
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 12.2 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02321 |
Functions
| Eco Mode |
|---|
Other
| Water efficient | 5 |
|---|---|
| Big dish friendly | |
| EAN | 8054309288937 |
Manuals & Downloads
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

