Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ENAMICRO1 |
|---|---|
| Weight (kg) | 8.8 kg |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 323 mm |
| Width (mm) | 230 mm |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Micro black |
| Has Milk Frother | Yes |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|---|
Small Appliance Ranges
| JURA Range | ENA Micro Line |
|---|
Safety Features
| Auto Power Off |
|---|
Coffee Machine Details
| Bean Capacity | 125 g |
|---|---|
| Programmable Coffee Strength | |
| Pump Pressure | 15 Bar |
| Coffee Machine Type | Automatic |
Functions
| Energy Saving Function |
|---|
Other
| Boiler | Single |
|---|---|
| Primary Product Category | Coffee Machine |
| Transfer to Clearance | |
| Water reservoir | 1.1 L |
| EAN | 7610917136827 |
Compare to similar items
JURA J10 INTA Automatic Coffee Machine Piano Black 15664
$3,432
| Coffee Machine Type | Automatic |
|---|
JURA E8 INTC Piano Black Automatic Coffee Machine 15661
$2,396
| Power (W) | 1450 W |
|---|---|
| Coffee Machine Type | Automatic |
JURA C8 INTA Automatic Coffee Machine Piano Black 15690
$1,815
| Coffee Machine Type | Automatic |
|---|
JURA Z10 Automatic Coffee Machine 15423
$4,108
| Power (W) | 1450 W |
|---|---|
| Coffee Machine Type | Automatic |
JURA Giga 6 Automatic Coffee Machine 15357
$6,490
| Power (W) | 2300 W |
|---|---|
| Coffee Machine Type | Automatic |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

