Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ILO60DCGV |
|---|---|
| Depth (mm) | 556 mm |
| Height (mm) | 594 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Finish Colour | Grey |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Grey Glass |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ● Tangential fan cooling ● Time, 24h setting ● Touch control digital timer ● Accurate digital thermostat control: 0°C-250°C ● S-MOVE Soft close hinges ● Cooking functions printed on the control panel ● Grey glass ● Cool touch triple glazed glass door ● 9 functions — pizza, fan forced, fan grill, static grill, half static grill, bottom element, fan assisted, convection, light ● ULTRA-Clean smooth grey cavity ● Easy-clean removable inner glass & door ● 65 litre oven capacity ● 5 cooking levels ● Dark / black tinted glass on door exterior ● 2 x oven racks and 1 x grill pan (baking dish) set ● 3.5kW/hr total electrical consumption ● 15 amp electrical connection, hard connection ● Size: 594mmW x 594mmH x 53mm5D + 21mm fascia |
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Internal oven light | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Single Oven |
Functions
| Number of Functions | 9 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Light | |
| Fan forced | |
| Pizza | |
| Half grill | |
| Fan grill | |
| Fan assisted | |
| Convection |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 15 A |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Volume
| Oven Volume | 65 L |
|---|
Safety Features
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Cool touch door |
Other
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9341584037831 |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 90cm Professional Plus Multifunction Built-in Oven Stainless Steel OV948SLE3SS
$3,999.20
| Power (W) | 3700 W |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 60cm Grigio Lusso Electric Built-In Oven 600TCGV
$2,567
| Oven Volume | 66 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 60cm Nostalgie Built-In Oven OV60SNT3SSC
$4,499
| Oven Volume | 60.5 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 60cm Nostalgie Built-In Oven OV60SNE3SSC
$3,899
| Oven Volume | 65 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

