Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 810 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Fuse Protection |
Other Features
| Internal oven light | |
|---|---|
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
Volume
| Oven Volume | 110 L |
|---|
Functions
| Keep warm | |
|---|---|
| Steam clean |
Other
| A true family size oven | |
|---|---|
| Oven Timer | |
| EAN | 9341584024220 |
Compare to similar items
ILVE Freestanding Dual Fuel Oven/Stove with Teppanyaki Plate PW90FMPSS
$6,945
| Oven Volume | 110 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Induction Freestanding Oven with Milano Knobs P09IDWE3BK
$9,499
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove P09PDNE3SSC
$8,499
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 90cm Nostalgie Series Freestanding Dual Fuel Oven/Stove P09PDNE3EGC
$8,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

