Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | ILSS905 |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 55 mm |
| Width (mm) | 909 mm |
| Accessories included | 1 x cast iron adaptor for wok, 1 x cast iron reducer for small pans. |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 5 Burners |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.6 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Safety Features
| Flame failure protection |
|---|
Other
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| LPG Kit Included | |
| EAN | 9341584036766 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 90cm Super-Inox Gas Cooktop ILSS905
$2,255
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
ILVE Nostalgie 86cm Gas Cooktop with Fry Top Antique White and Burnished HCB90FCN-AWB
$3,699
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|
ILVE 60cm Grigio Lusso Natural Gas Tempered Glass Cooktop ILGV604
$1,633
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
ILVE Nostalgie 86cm Gas Cooktop Antique White and Brass HCB906CNAWG
$3,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

