


Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | P09PDNE3EGC |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 980 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Notes | The height is with the legs fully extended. Refer to the dimensions image for further specification infomation. |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Cooktop Configuration | 5 Burners |
Functions
| Number of Functions | 15 |
|---|
Volume
| Oven Volume | 97 L |
|---|
Other
| EAN | 9341584047960 |
|---|---|
| Dual Fuel |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 90cm Nostalgie Series Freestanding Dual Fuel Oven/Stove P09PDNE3EGC
$8,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Four Burner Teppanyaki Double Oven with Milano Knobs PD09FDWE3BK
$10,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Six Burner Double Oven with Milano Knobs PD096DWE3SS
$10,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Induction Freestanding Oven with Milano Knobs P09IDWE3MG
$9,499
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 90cm Professional Plus Dual Fuel Freestanding Oven/Stove P096DWE3SS
$8,499
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove P09IDNE3SSC
$9,999
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
