Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | IVG90BK |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 988 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
Other Features
| Features | ● Stainless steel construction enamelled in gloss black ● Electronic push button control with variable speed ● LED lighting ● Motor cut out fire protection ● Honeycomb 5 layer mesh filters ● Filters: stainless steel with square mesh filter ● Max. Air flow (m3/h): 560 net or 800 gross ● Noise (dB): low 54 - high 68 ● Twin turbine high velocity centrifugal fan, optional in-line motor is available to assist air flow ● MADE IN ITALY ● 10AMP plug and lead fitted |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
Noise Level
| Lowest Operating Noise | 54 dB |
|---|---|
| Noise when in operation - low to high | 54-68 |
| Noise when working | 68 dB |
| Highest Operating Noise | 68 dB |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 9341584038388 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 60cm Wall Mounted Canopy Rangehood Stainless Steel AGQ60SS
$4,499
| Material | AISI 304 Stainless Steel Casing |
|---|---|
| Max Air Capacity | 890 m³/h |
| Power (W) | 355 W |
ILVE 100cm Nostalgie AG Series Canopy Rangehood Stainless Steel AG100SS
$4,299
| Max Air Capacity | 1200 m³/h |
|---|
ILVE 150cm Wall Mounted Canopy Rangehood Stainless Steel AGQ150SS
$7,999
| Material | AISI 304 Stainless Steel Casing |
|---|---|
| Max Air Capacity | 890 m³/h |
| Power (W) | 355 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

