Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 910 mm |
| Width (mm) | 800 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Volume
| Oven Volume | 110 L |
|---|
Other Features
| Cooling fan | |
|---|---|
| Oven Type | Single Oven |
Other
| Oven Timer |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 80cm Quadra Series Freestanding Natural Gas Oven/Stove PW80VG
$6,440
| Oven Volume | 110 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Induction Double Oven with Milano Knobs PD09IDWE3MG
$11,499
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 90cm Professional Plus Dual Fuel Freestanding Oven/Stove P096DWE3SS
$8,499
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Five Burner Oven with Milano Knobs P09PDWE3BK
$7,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Majestic 100cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove MD10SDNE3SSC
$15,999
| Oven Fuel Type | Electric |
|---|
ILVE 90cm Grigio Lusso Freestanding Dual Fuel Oven/Stove L096WM3GRD
$4,399.20
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus 90cm Induction Freestanding Oven White PI096WE3-WH
$8,399.20
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus 100cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PD106DWE3SS
$11,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 65 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Induction Freestanding Oven with Milano Knobs P09IDWE3WH
$9,499
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

