Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 600SPYKTI2 |
|---|---|
| Depth (mm) | 556 mm |
| Height (mm) | 594 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Accessories included | 1 x set of telescopic runners, 2 x oven racks and 1 x grill pan (baking dish) set. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Dark / black tinted glass on door exterior |
Safety Features
| Quadruple glazed door |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
Functions
| Number of Functions | 10 |
|---|---|
| Full grill | |
| Fan forced | |
| Pizza | |
| Pyrolytic | |
| Half grill | |
| Fan grill | |
| Fan assisted | |
| Convection |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Volume
| Oven Volume | 66 L |
|---|
Other
| Primary Product Category | Oven |
|---|---|
| Volume - One Compartment (Net) | 66 |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9341584122810 |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 60cm Pyrolytic Electric Built-in Oven 600SPYKTI2
$2,155
| Oven Volume | 66 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

