Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | ILD60B |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 45 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Manufacturer's warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ● KeraBlack+ glass ● Touch control -/+ with 10 heating levels (from 0 up to 9) ● Ergonomic central position allows more space for the pots ● 2 boosters + 2 zones with 1,4kW power available 100% of the time (not only in boost function) ● 4 timers simultaneously operational with egg-timer ● Standby consumption < 0,5W ● Protection against incorrect 400V connection ● Auto-Power (heating area and delivered power adapt themselves to the pot being used) ● Auto-Stop (in case of accidental start, long absence, overflow or over-temperature) ● Fast heat-up time ● Auto heat reduction |
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.1 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Residual heat indicator |
Other
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|---|
| Perfect temperature control | |
| EAN | 9341584031372 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 60cm Induction Cooktop ILD60B
$1,374
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
ILVE 90cm Professional Plus Induction Cooktop HVI395BK
$2,499
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Power (W) | 10400 W |
ILVE 90cm Induction Cooktop ILD906G5
$4,399
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
ILVE 60cm Induction Cooktop ILD604G5
$3,299
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

