Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | PWI60MP |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 750 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface |
Functions
| Number of Functions | 10 |
|---|---|
| Steam | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Defrost |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|
Safety Features
| Auto Power Off | |
|---|---|
| Flame failure protection |
Volume
| Oven Volume | 70 L |
|---|
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| EAN | 9341584016478 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 60cm Freestanding Electric Oven/Stove PWI60MP
$6,749
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 70 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 120cm Panoramagic Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Stainless Steel PM12FDS3SS
$29,999
| Oven Volume | 140 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional 70cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove P07DWE3SS
$6,999
| Oven Volume | 65 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Induction Freestanding Oven with Milano Knobs P09IDWE3WH
$9,499
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 60cm Professional Plus Dual Fuel Oven/Stove P06DWE3SS
$6,499
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 65 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Five Burner Oven with Milano Knobs P09PDWE3WH
$7,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 120cm Freestanding Double Dual Fuel Oven/Stove P12FIDNE3SSC
$17,999
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus 120cm Freestanding Oven Matt Graphite P12SDWE3MG
$15,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Majestic 150cm Freestanding Dual Fuel Oven M15FSDNE3SSC
$29,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

