Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ILO60DCX |
|---|---|
| Depth (mm) | 535 mm |
| Height (mm) | 594 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | ANTI-fingerprint AS430 stainless steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● Tangential fan cooling ● Time, 24h setting ● Touch control digital timer ● Accurate digital thermostat control: 0°C-250°C ● S-MOVE Soft close hinges ● PANA-view glass door with full visibility into the cooking cavity from the outside ● Inner door with ‘American’ Style robust commercial design |
|---|---|
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Single Oven |
Functions
| Number of Functions | 9 |
|---|
Volume
| Oven Volume | 65 L |
|---|
Other
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| EAN | 9341584037565 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 60cm Nostalgie Built-In Oven OV60SNT3SSC
$4,499
| Oven Volume | 60.5 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 60cm Nostalgie Built-In Oven OV60SNE3SSC
$3,899
| Oven Volume | 65 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 60cm Grigio Lusso Electric Built-In Oven 600TCGV
$2,567
| Oven Volume | 66 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 90cm Professional Plus Multifunction Built-in Oven Stainless Steel OV948SLE3SS
$3,999.20
| Power (W) | 3700 W |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 80cm Pro-Line Electric Built-in Oven OV80SLKM3SS
$3,199
| Power (W) | 3650 W |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

