



Accessories & Add-Ons

Aero 150mm Metal Roof Ducting Kits ADK150MET

Aero 150mm Tiled Roof Ducting Kits ADK150TILE

Aero 150mm Wall / Eave Roof Ducting Kit ADK150WALL

Abey Horizontal Ducting Kit 150mm RHH6

Abey Vertical Steel Roof Ducting Kit 150mm RHVS6

Abey Vertical Tiled Roof Ducting Kit 150mm RHVT6
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Island |
|---|---|
| Model Number | X370 |
| Depth (mm) | 370 mm |
| Height (mm) | 1190 mm |
| Width (mm) | 370 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 730 m³/h |
|---|---|
| Ducting size | 150 |
Other Features
| Super fast air extraction | |
|---|---|
| Light type | LED |
Noise Level
| Noise when working | 68 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 9341584035721 |
Manuals & Downloads
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
