Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | H30CVSS |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 40 mm |
| Width (mm) | 290 mm |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 1 |
|---|---|
| Ignition | Electronic |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ● Precision control with low heat option ● Front mounted control for easy functional use 75% hand built ● Compact design with maximum cooking space between burners ● Deep cooktop pressing designed to retain spillages ● Easy clean removable trivets and burners |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Portable | |
| Timer |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 475 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 270 mm |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| Oven Bundle | |
| EAN | 9341584007155 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 30cm Natural Gas Cooktop H30CVSS
$862
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 475 mm |
| Cut Out Width (mm) | 270 mm |
ILVE 60cm Natural Gas Cooktop ILGP64X
$885
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
ILVE Nostalgie 86cm Gas Cooktop with Fry Top White and Burnished HCB90FCN-WHB
$3,699
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|
ILVE Nostalgie 86cm Gas Cooktop with Fry Top Antique White and Burnished HCB90FCN-AWB
$3,699
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

