Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PW150FSMPSS |
|---|---|
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 750 mm |
| Width (mm) | 1500 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Height does not include detachable feet |
| Volume - Double Compartment Main (Gross) | 110 |
| Volume - Double Compartment Second (Gross) | 70 |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | AS304 stainless steel construction |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ELECTRIC OVENS
COOKTOP
|
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Double Oven |
Functions
| Number of Functions | 11 |
|---|---|
| Top and bottom heating | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Pizza | |
| Fan grill | |
| Fan assisted |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Volume
| Oven Volume | 180 L |
|---|
Safety Features
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Flame failure protection |
Electrical Connection
| Connected load | 7.4 kW |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
Other
| Primary Product Category | Oven |
|---|---|
| Oven Functions - Main | 11 |
| Oven Functions - Second | 10 |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 150cm Wide Double Electric Oven with Tepanyaki and Simmer Plates PW150FSMPSS
$19,771
| Oven Volume | 180 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Induction Double Oven with Milano Knobs PD09IDWE3MG
$11,499
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 150cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Teppanyaki Plate P15FSDNE3SSC
$20,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Majestic 120cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove With Cast Iron Plate M12SDNE3SSC
$24,999
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Five Burner Double Oven with Milano Knobs PD09PDWE3MG
$9,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 100cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PD10FDNE3SSC
$12,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 65 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Majestic 100cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove MD106DNE3SSC
$14,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 90cm Nostalgie Series Freestanding Dual Fuel Oven/Stove P09PDNE3EGC
$8,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

