Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | HP125FDT |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 65 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 6 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | • Dual Control Triple ring Brass wok burner • Large cooking surface with spacious burner layout • ILVE’s Stainless Steel Tepanyaki Plate • Two high speed, Two low to medium simmer burners • Precision burner control • Cast iron heavy duty trivets and burners in matte black finish • Deep recessed spill trays • Easy clean removable trivets and burners • Front centred control panel • Total gas consumption: 58.7 MJ/h |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Portable | |
| Timer |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 476 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1128 mm |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Safety Features
| Flame failure protection |
|---|
Electrical Connection
| Connected load | 0.6 kW |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
Other
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| LPG Kit Included | |
| Oven Bundle | |
| EAN | 9341584027627 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 120cm Flushline Natural Gas Cooktop with Tepanyaki Plate HP125FDT
$4,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 476 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1128 mm |
ILVE Nostalgie 86cm Gas Cooktop with Fry Top White and Burnished HCB90FCN-WHB
$3,699
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|
ILVE Nostalgie 86cm Gas Cooktop with Fry Top Stainless Steel and Burnished HCB90FCN-SSB
$3,699
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|
ILVE Nostalgie 86cm Gas Cooktop Stainless Steel and Burnished HCB906CN-SSB
$3,699
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|
ILVE 90cm Natural Gas Cooktop ILBV905
$2,164
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
ILVE Nostalgie 86cm Gas Cooktop Matte Graphite and Burnished HCB906CN-MGB
$3,699
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|
ILVE 60cm Stainless Steel Gas Cooktop HCL60CKSS
$999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

