Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Model Number | PDWI100MP |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 810 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Functions
| Number of Functions | 15 |
|---|---|
| Keep warm |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Fuse Protection |
Other Features
| Internal oven light | |
|---|---|
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Double Oven |
| Easy clean cooking surface |
Volume
| Oven Volume | 120 L |
|---|
Other
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Stove |
| Oven Timer |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 100cm Freestanding Electric Oven/Stove PDWI100MP
$11,314
| Oven Volume | 120 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Six Burner Double Oven with Milano Knobs PD096DWE3BK
$10,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Four Burner Teppanyaki Double Oven with Milano Knobs PD09FDWE3BK
$10,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove with Milano Knobs P096DWE3WH
$8,499
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Induction Double Oven with Milano Knobs PD09IDWE3WH
$11,499
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Six Burner Double Oven with Milano Knobs PD096DWE3SS
$10,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove P09PDNE3SSC
$8,499
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 100cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PD10SDNE3SSC
$13,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 65 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

