Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Model Number | PDW1006MPSS |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 810 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features |
Electric Oven Features Cooktop Features |
|---|---|
| Internal oven light | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Double Oven |
Functions
| Number of Functions | 15 |
|---|---|
| Keep warm |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Fuse Protection |
Volume
| Oven Volume | 70 L |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Oven Timer | |
| EAN | 9341584029546 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 100cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PDW1006MPSS
$11,867
| Oven Volume | 70 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Majestic 100cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove MD10IDNE3SSC
$16,999
| Oven Fuel Type | Electric |
|---|
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Five Burner Double Oven with Milano Knobs PD09PDWE3BK
$9,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 150cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Tepanyaki Plate P15FDNE3SSC
$20,999
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 150cm Majestic Freestanding Oven with Tepanyaki and Simmer Plate M15FSDNE3BGP
$31,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Graphite with Milano Knobs P096DWE3MG
$8,499
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Five Burner Double Oven with Milano Knobs PD09PDWE3MG
$9,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Induction Double Oven with Milano Knobs PD09IDWE3SS
$11,499
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

