Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 73816003 |
|---|---|
| Depth (mm) | 279 mm |
| Height (mm) | 445 mm |
| Width (mm) | 139 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Finish Colour Description | Chrome |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 15 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Tapware - 15 years parts / 5 years labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 6 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T34979 |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Other
| WELS Star Rating | 5 |
|---|---|
| EAN | 4059625260869 |
Compare to similar items
Hansgrohe Metris M71 320 2jet Pull Out Sink Mixer Tap - Chrome 73816003
$911
| Water Star Rating |
|---|
Hansgrohe Talis M54 210 1jet Pull Out Kitchen Tap - Chrome 72802003
$749
| Water Star Rating |
|---|
Hansgrohe Talis S M51 200 Pull Out Kitchen Mixer Tap - Stainless Steel 72813803
$936
| Water Star Rating |
|---|
Hansgrohe Talis M54 210 2jet Pull Out Sink Mixer Tap - Stainless Steel 72800803
$999
| Water Star Rating |
|---|
Hansgrohe Zesis M33 150 2jet Pull Out Sink Mixer Tap - Matte Black 74800673
$725
| Water Star Rating |
|---|
Hansgrohe Metris M71 320 2jet Pull Out Sink Mixer Tap - Stainless Steel 73816803
$1,665.30
| Water Star Rating |
|---|
Hansgrohe Decor 240 2jet Sink Mixer Pull Out Tap - Brushed Black Chrome 31815343
$874
| Water Star Rating |
|---|
Hansgrohe Cento Variarc XL Pull Out Spray Kitchen Mixer Tap 14803003
$550
| Water Star Rating |
|---|
Hansgrohe Talis M54 2jet Pull Out Sink Mixer - Matte Black 72800673
$999
| Water Star Rating |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

