Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 17488 |
|---|---|
| Depth (mm) | 252 mm |
| Height (mm) | 172 mm |
| Width (mm) | 52 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Finish Colour Description | Chrome |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 15 years replacement Cartridge/ 5 years replacement Parts & Labour |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 6 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T25201 |
Other
| Primary Product Category | Kitchen Mixer |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654078522 |
Compare to similar items
Gessi Inedito Right Angle Swivel Kitchen Mixer Tap Chrome 60431-031
$830
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Inedito Goose Neck Swivel Kitchen Mixer Tap Chrome 60411-031
$771
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Officine Swivel Kitchen Mixer Tap Brushed Black 60051-707
$1,722
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Officine Swivel Kitchen Mixer Tap Bronze 60051-726
$1,722
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Habito Semi-Professional Spray Kitchen Mixer Tap Chrome 60664-031
$1,741
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi Proton Right Angle Swivel Kitchen Mixer Tap Chrome 17175-031
$813
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Proton Semi-Professional Spray Kitchen Mixer Tap Matte Black 17191-299
$1,742
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Su&Giu Retractable Spout Right Angle Mixer Tap Brushed Black 60071-707
$3,158
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

