Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 398 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Notes | 5 years Parts & Labour / 15 years replacement Cartridge |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 7.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T30963 |
Other
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| Water efficient | 4 |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9314654035341 |
Compare to similar items
Gessi Proton Right Angle Swivel Kitchen Mixer Tap Matte Black 17175-299
$1,023
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Officine V Swivel Kitchen Mixer Tap Chrome 60201-031
$977
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Inedito Right Angle Swivel Kitchen Mixer Tap Brushed Gold 60431-716
$1,638
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Habito Swivel Kitchen Mixer Tap Brushed Black 60650-707
$2,376
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi Venti20 Gooseneck Swivel Mixer Tap Nickel 60620-716 60620-720
$1,691
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Venti20 Gooseneck Swivel Mixer Tap Brushed Black 60620-707
$1,691
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Inedito Right Angle Swivel Kitchen Mixer Tap Bright Copper 60431-030
$1,638
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

