Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | GM-220-100 |
|---|---|
| Weight (kg) | 18.8 kg |
| Depth (mm) | 318 mm |
| Height (mm) | 382 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Power (W) | 900 W |
| Accessories included | |
| Finish Colour | Onyx |
| Finish Colour Description | Gaggenau Onyx |
| Microwave Type | Built-In |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Timer | |
| Power levels | 6 |
Functions
| Number of Functions | 2 |
|---|---|
| Large grill | |
| Microwave |
Electrical Connection
| Connected load | 2.1 kW |
|---|---|
| Length of cord | 1.75 m |
Other
| EAN | 4242006312268 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Gaggenau Minimalistic Series Built-In Microwave with Grill Right Hinge - Onyx GM-220-100
$4,999
| Power (W) | 900 W |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

