Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 550 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 480 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | 2 x baking tray, 1 x grill tub with grid, 1 x grid, 1 x temperature sensor |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | The mains socket needs to be planned outside the built-in niche |
| Oven Fuel Type | Electric |
Safety Features
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Auto Power Off | |
| Safety switch off | |
| Cool touch door |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
Functions
| Number of Functions | 11 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Top and bottom heating | |
| Keep warm | |
| Steam clean | |
| Hot air | |
| Hot air and bottom element | |
| Top heating |
Volume
| Oven Volume | 78 L |
|---|
Electrical Connection
| Connected load | 1.9 kW |
|---|
Other
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 04242006237714 |
Compare to similar items
Gaggenau 90cm Pyrolytic Built-In Oven EB388-111
$14,999
| Oven Volume | 78 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

