Specifications & Manuals
| Model Number | AC200190 |
|---|---|
| Weight (kg) | 8.86 kg |
| Depth (mm) | 300 mm |
| Height (mm) | 338 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
| Max Air Capacity | 820 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features |
610 / 820 m³/h.
610 / 790 m³/h. Planning notes
|
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
| Clean filter indicator |
| Noise when in operation - low to high | 64 - 71 |
|---|---|
| Noise when working | 71 dB |
| Dishwasher safe filters |
|---|
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

