Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | GM-480-120 |
|---|---|
| Weight (kg) | 47.4 kg |
| Depth (mm) | 532 mm |
| Height (mm) | 456 mm |
| Width (mm) | 756 mm |
| Power (W) | 1000 W |
| Accessories included | |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel behind smoked grey glass |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Temperature Range - Maximum | 230 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Timer |
Functions
| Number of Functions | 9 |
|---|---|
| Fan forced | |
| Functions |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Safety switch off |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|
Volume
| Oven Volume | 46 L |
|---|---|
| Volume Note | Net volumes quoted |
Electrical Connection
| Connected load | 2.65 kW |
|---|---|
| Length of cord | 1.75 m |
Other
| EAN | 4242006312183 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Gaggenau 76cm Expressive Series Compact Built-In Combi-Microwave Oven - Right Hinge GM-480-120
$13,999
| Power (W) | 1000 W |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Oven Volume | 46 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

