Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BM485110 |
|---|---|
| Depth (mm) | 582 mm |
| Height (mm) | 455 mm |
| Width (mm) | 752 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Combi Oven |
| Sabbath mode |
Functions
| Number of Functions | 15 |
|---|---|
| Defrost | |
| Microwave |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off |
Volume
| Oven Volume | 36 L |
|---|
Electrical Connection
| Connected load | 3.1 kW |
|---|---|
| Length of cord | 1.5 m |
Other
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242006242961 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Gaggenau 76cm 400 Series Compact Built-In Combi-Microwave Oven Left Hinge 1000W BM485110
$11,999
| Oven Volume | 36 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

