Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | VI462113 |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 57 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 569 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.4 kW |
Safety Features
| Automatic power off | |
|---|---|
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator |
Burners
| Number of cooking zones | 2 |
|---|
Other
| EAN | 4445556669992 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Gaggenau 60cm 400 series Vario Flex induction Cooktop VI462113
$6,699
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
| Cut Out Width (mm) | 569 mm |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

