Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BS455111 |
|---|---|
| Weight (kg) | 46.5 kg |
| Depth (mm) | 540 mm |
| Height (mm) | 455 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Oven Type | Combi Oven |
Functions
| Number of Functions | 11 |
|---|---|
| Hot air grilling | |
| Steam | |
| Defrost | |
| Hot air steam | |
| Hot air | |
| Regeneration |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Safety switch off | |
| Cool touch door |
Volume
| Oven Volume | 50 L |
|---|
Other
| Steam Ovens | |
|---|---|
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242006277864 |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Gaggenau 60cm 400 Series Combi-Steam Built-In Oven Botton Controls Left Hinge BS455111
$12,999
| Oven Volume | 50 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

