Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BOP251-101 |
|---|---|
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Finish Colour | Anthracite |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Functions
| Number of Functions | 13 |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off |
Other Features
| Internal oven light | |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
Volume
| Oven Volume | 76 L |
|---|
Other
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Gaggenau 60cm 200 Series Pyrolytic Built-In Oven BOP251-101
$5,999
| Oven Volume | 76 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

