Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | ?VI461-110? |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 54 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 3 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 3 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.2 kW |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
Functions
| Keep warm |
|---|
Other Features
| Boost function |
|---|
Compare to similar items
Gaggenau 60cm 400 Series Vario Induction Cooktop VI461-110
$4,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

