Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BO471111 |
|---|---|
| Weight (kg) | 62.19 kg |
| Depth (mm) | 547 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Safety Features
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Safety switch off |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | Features
Heating methods
Handling
Safety
Cleaning
Planning notes
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Internal oven light | |
| Fast heat-up | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
Functions
| Number of Functions | 17 |
|---|---|
| Dough proving | |
| Bottom heating | |
| Full grill | |
| Top and bottom heating | |
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Roast | |
| Hot air eco | |
| Hot air | |
| Hot air and bottom element | |
| Top heating |
Volume
| Oven Volume | 76 L |
|---|
Electrical Connection
| Maximum current rating | 16 A |
|---|
Other
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Volume - One Compartment (Net) | 76 |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Gaggenau 60cm 400 Series Pyrolytic Built-In Oven BO471111
$8,999
| Oven Volume | 76 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

