Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DV061100 |
|---|---|
| Weight (kg) | 32.1 kg |
| Depth (mm) | 532 mm |
| Height (mm) | 140 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Necessary lateral gap between appliance front and furniture panel of min. 5 mm.
To open the fully integrated variant, a handle or a recessed grip is necessary. |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch |
Display
| Display |
|---|
Volume
| Oven Volume | 7 L |
|---|---|
| Volume Note | Net volumes quoted |
Electrical Connection
| Connected load | 0.32 kW |
|---|---|
| Length of cord | 1.5 m |
Other
| EAN | 4242006292720 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Gaggenau 60cm 400 Series Vacuuming Drawer - Stainless Steel DV061100
$6,999
| Oven Volume | 7 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

