




Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | AC200161 |
| Weight (kg) | 10.66 kg |
| Depth (mm) | 264 mm |
| Height (mm) | 418 mm |
| Width (mm) | 496 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Can be integrated invisibly in upper cabinet. Rim extraction with flat and easy-to-clean glass underside. Dimmable, neutral white LED light for ideal illumination of the whole cooktop. Air extraction or air recirculation system |
| Finish Colour Description | Stainless steel and glass |
| Installation Note | Required niche size for installation (HxWxD) 418mm x 496mm x 264mm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 540 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
Noise Level
| Noise when working | 64 dB |
|---|
Filters
| Dishwasher safe filters |
|---|
Other
| EAN | 4242006285500 |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
