Specifications & Manuals
| Model Number | RB287503 |
|---|---|
| Depth (mm) | 545 mm |
| Height (mm) | 1772 mm |
| Width (mm) | 556 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Plumbing required | No |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
| Total Volume | 264 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 189 L |
| Freezer Volume | 75 L |
| Energy Star Rating |
|---|
| Features | Unique usage concept:
Planning notes
|
|---|---|
| Frost Free | |
| Temperature Control | Electronic |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Primary Product Category | Fridge |
|---|---|
| Frost Control | Frost Free |
Compare to similar items
Gaggenau 287L 200 Series Integrated Bottom Mount Fridge RB287503
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

