Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DI261112 |
|---|---|
| Weight (kg) | 46.9 kg |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 925 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 12 |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Panel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Other Features
| Features |
Planning notes
|
|---|
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
Noise Level
| Noise when working | 42 dB |
|---|
Programs
| Number of Programs | 6 Programs |
|---|
Water Efficiency
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 9.8 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02227 |
Functions
| Eco Mode |
|---|
Other
| Primary Product Category | Dishwasher |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| Big dish friendly |
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

