Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 321 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 382 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Microwave Volume | 21 L |
| Power (W) | 900 W |
| Finish Colour | Anthracite |
| Microwave Type | Integrated |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other
| EAN | 4242006218485 |
|---|
Compare to similar items
Gaggenau 200 Series Built-In Microwave with Grill Left Hinge - Anthracite 900W BMP225-100
$4,999
| Microwave Volume | 21 L |
|---|---|
| Power (W) | 900 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

