


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Franke Verona Pull-Out Tap Chrome TA7311
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | UBG221SG |
|---|---|
| Material | Fragranite - Scratch/Stain/Germ/Fade/Heat & Freeze Resistant. Made from 80% Quartz and 20% methylmethacrylate resin. |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 220 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Bowl Size | 348 x 425 x 206 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Fragranite Stone Grey |
| Taphole Size | 35 mm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 50 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Terms & Conditions apply |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 464 mm |
|---|---|
| Cut Out Length | 1124 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1124 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9336082014101 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Franke Urban Granite Double Bowl Left Hand Drainer Sink UBG221SG
$1,237
| Material | Fragranite - Scratch/Stain/Germ/Fade/Heat & Freeze Resistant. Made from 80% Quartz and 20% methylmethacrylate resin. |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 464 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1124 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Franke Urban Double Bowl Topmount/Flush Mount Sink with Left Hand Drainer - Matte Black UBG621MBLHD
$1,406
| Material | Fragranite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 464 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1124 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Franke Mythos 340mm Double Bowl Undermount Sink MYX120-3434B
$2,459
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 350mm Double Bowl Flushmount Sink Matte Black MRG220-35MB-B
$1,519
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Bolero 3/4 and 1 Bowl Sink with Small Bowl Left BOX220-42/29SBL
$1,619
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 410 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 350mm Double Bowl Flushmount Sink Stone Grey MRG220-35SG-B
$1,519
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 340/150mm 1 and 1/2 Bowl Left Flushmount Sink Stone Grey MRG260SBLSG-B
$1,359
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 340/150mm 1 and 1/2 Bowl Left Flushmount Sink Matte Black MRG260SBLMB-B
$1,359
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Aton Double Bowl Sink ANX220
$922
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 506 mm |
| Cut Out Width (mm) | 855 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
