

Accessories & Add-Ons







Specifications & Manuals
| Model Number | UBG611-100MB |
|---|---|
| Material | Fragranite. |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Length (mm) | 1000 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | 1 x Designer Plug & Waste Included, Overflow & Connections Included. |
| Bowl Size | 490 x 425 x 210mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** Optional Extra Accessories available Online to add to your sink** |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Matte Black Finish. |
| Taphole Size | 35 mm |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 50 Years |
|---|---|
| Warranty Note | ** 50 Year warranty is on the sink only not the included accessories.** |
| Features | Construction: Constructed from 80% quartz sand and 20% very hard acrylic resin. Health Benefits: Ideal for the active family, this material repels bacteria with a coating. Heat Range: Franke Fragranite sinks resists temperatures of up to 280° degrees. Tap Holes: Tap Holes are pre-drilled on the underside that your plumber is able to knock out, Please refer to the specification sheet for these locations. |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sinks |
| Top Mount | |
| EAN | 9336082100170 |
Compare to similar items
Franke Urban Fragranite 1000mm Single Bowl Topmount Sink - Matte Black UBG611-100MB
| Material | Fragranite. |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Franke Bell Single Bowl Sink with Right Hand Drainer BCX611RHD
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Franke Maris 370mm Single Bowl Flushmount Sink with Extension Drainer Matte Black MRG210-37MB-FPC
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Extension Drainer |
Franke Mythos 700mm Single Bowl Topmount Sink with Accessories MYX210-70FPC
| Cut Out Width (mm) | 406 mm |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Franke Maris 370mm Single Bowl Undermount Sink with Extension Drainer Onyx MRG110-37ON-FPC
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Extension Drainer |
Franke Bolero Single Bowl Sink BOX210-36
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 410 mm |
| Cut Out Width (mm) | 360 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Franke Bell Single Bowl Sink with Left Hand Drainer BCX611LHD
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Franke Maris 520mm Single Bowl Undermount Sink with Extension Drainer Matte Black MRG110-52MB-FPC
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Extension Drainer |
Franke Urban 1000mm Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer - White UBG611-100PWLHD
| Material | Fragranite. |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
