


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MRG210-37SGFPC |
|---|---|
| Depth (mm) | 433 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 403 mm |
| Accessories included | Franke DT651 Extension Drainer |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Extension Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Finish Colour Description | Stone Grey |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 50 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Slovakia |
|---|
Other
| EAN | 9336082019632 |
|---|
Compare to similar items
Franke Stone Grey Single Bowl Sink With Drainer - MRG210-37SGFPC
$862
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Extension Drainer |
Franke Urban 1000mm Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer - Onyx UBG611-100ONRHD
$1,091
| Material | Fragranite. |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Franke Maris 520mm Single Bowl Undermount Sink with Extension Drainer Onyx MRG110-52ON-FPC
$1,519
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Extension Drainer |
Franke Maris 720mm Single Bowl Flushmount Sink with Extension Drainer Onyx MRG210-72ON-FPC
$1,669
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Extension Drainer |
Franke Maris 720mm Single Bowl Topmount Sink Matte Black MRG610-72MBB
$1,459
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Bell Single Bowl Sink with Left Hand Drainer BCX611LHD
$629
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Franke Maris 520mm Single Bowl Undermount Sink Stone Grey MRG110-52SG-B
$1,309
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 720mm Single Bowl Flushmount Sink Onyx MRG210-72ON-B
$1,459
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 520mm Single Bowl Topmount Sink Matte Black MRG610-52MBB
$1,309
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
