Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Fragranite |
|---|---|
| Depth (mm) | 515 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 910 mm |
| Bowl Size | 460 (W) x 390 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 50 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 390 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 460 mm |
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Small Bowl Size | 340 (W) x 390 (D) x 200 (H) |
| EAN | 9336082011933 |
Compare to similar items
Franke Mythos Fusion 1 and 3/4 Bowl Sink with Sinos Pull-Out Tap Pack MTG620ONYX-TA6301B
$1,519
| Material | Fragranite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 390 mm |
| Cut Out Width (mm) | 460 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Franke Mythos 500/340mm and 1 and 1/2 Bowl Right 3 Way Installation Sink with Accessories MYX220-5034FPCSBR
$3,110
| Bowl Type | Double |
|---|
Franke Maris Sink and Tap Pack Matte Black MRG120MBTA7721B
$1,413
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Sink: Fragranite. Tap: Brass |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Franke Mythos 500/340mm and 1 and 1/2 Bowl Left 3 Way Installation Sink with Accessories MYX220-5034FPCSBL
$3,110
| Bowl Type | Double |
|---|
Franke Maris Double Bowl Sink and Pull-Out Tap Matte Black MRG620MBTA7721B
$1,829
| Material | Fragranite material. |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Franke Basis Double Bowl Topmount Sink with Right hand Drainer and Orbit Tap Pack - Onyx BFG621RTA9200ON
$1,900
| Material | Fragranite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 484 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1144 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Franke Basis Double Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer with Rollamat - Onyx BFG621ONLHD
$1,367
| Material | Fragranite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 484 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1144 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Franke Maris Double Bowl Sink and Tap Pack MRG620BMBTA9601
$1,492
| Material | Fragranite material. |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Franke Basis Double Bowl Topmount Sink with Left hand Drainer and Orbit Tap Pack - Onyx BFG621LTA9200ON
$1,900
| Material | Fragranite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 484 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1144 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

