Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Depth (mm) | 430 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 480 mm |
| Accessories included | DT651 Extension Drainer / RM42 Rollamat |
| Bowl Size | 450 x 400 x 180 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Flushmount installation requires the minimum benchtop thickness to be 20mm and a 9mm deep recess into the benchtop. Bowl Sizes are measured in W x H x D (mm) |
| Overflow | |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 50 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Terms & Conditions apply |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 450 mm |
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| EAN | 9336082012688 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Franke Kubus Single Bowl Undermount Sink with Accessories KBX210-45-HW
$1,165
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 450 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

