



Accessories & Add-Ons



Specifications & Manuals
| Model Number | KBG120ONYX |
|---|---|
| Material | Fragranite |
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 205 mm |
| Width (mm) | 802 mm |
| Length (mm) | 802 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | DT360 - Extension Drainer |
| Bowl Size | 345 (W) x 390 (D) x 205 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Onyx Black |
| Stone Benchtops |
|---|
| Manufacturer Warranty | 50 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 410 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 742 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Undermount |
|---|
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Small Bowl Size | 345 (W) x 390 (D) x 205 (H) |
| EAN | 7612981534332 |
Compare to similar items
Franke Kubus Double Bowl Sink KBG120ONYX
| Material | Fragranite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 410 mm |
| Cut Out Width (mm) | 742 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Franke Neptune Double Bowl Sink with Left Hand Drainer NEX621LHD
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1144 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Franke Maris 340/150mm 1 and 1/2 Bowl Right Flushmount Sink with Extension Drainer Polar White MRG260SBRPW-FPC
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
|---|---|
| Drainer | Extension Drainer |
Franke Maris 350mm Double Bowl Topmount Sink Matte Black MRG620-3535MBB
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 340/150mm 1 and 1/2 Bowl Left Undermount Sink with Extension Drainer Stone Grey MRG160SBLSG-FPC
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
|---|---|
| Drainer | Extension Drainer |
Franke Bell 1 and 3/4 Bowl Sink with Right Hand Drainer BCX621RHD
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 457 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Franke Maris 340/150mm 1 and 1/2 Bowl Right Undermount Sink Onyx MRG160SBRON-B
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 350mm Double Bowl Flushmount Sink Onyx MRG220-35ON-B
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 350mm Double Bowl Topmount Sink with Extension Drainer Matte Black MRG620-3535MBFPC
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Extension Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
