





Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DRX651LHDPACK |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 1030 mm |
| Length (mm) | 1030 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 360 (W) x 420 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 20 Years+ |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1015 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Transfer to Clearance | |
| EAN | 7612981267544 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Franke 1 and 1/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack DRX651LHDPACK
$571
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1015 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
