Specifications & Manuals
| Dishwasher type | DishDrawer |
|---|---|
| Model Number | DD60SDFX9 |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 410 mm |
| Width (mm) | 599 mm |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 7 |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
| Energy Star Rating |
|---|
| Child lock | |
|---|---|
| Fault Indicator |
| Delay Start |
|---|
| Noise when working | 43 dB |
|---|
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Half load option |
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 6.9 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02064 |
| Eco Mode |
|---|
| Heavy Cycle |
|---|
| Primary Product Category | Dish Drawer |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 136 Kwh |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| End of Wash Alarm | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Cup Shelves) | |
| Dishwasher Drawers | Single Drawer |
| EAN | 9415112812150 |
| Design Collection | Fisher & Paykel Contemporary |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 Contemporary Single DishDrawer Dishwasher DD60SDFX9
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 7 |
Fisher & Paykel Series 9 Integrated Tall Single DishDrawer Dishwasher DD60STI9
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Power (W) | 1200 W |
| Capacity Place Settings | 7 |
Fisher & Paykel Series 9 Integrated Single DishDrawer Dishwasher DD60SI9
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 7 |
Fisher & Paykel Series 7 Contemporary Single DishDrawer Dishwasher Stainless Steel DD60SCX9
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 7 |
Fisher & Paykel Series 9 Contemporary Tall Single DishDrawer Dishwasher Black DD60ST4ZB9
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Power (W) | 2400 W |
| Capacity Place Settings | 7 |
Fisher & Paykel Series 11 Integrated Tall Single DishDrawer Dishwasher DD60STX6I1
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Power (W) | 1200 W |
| Capacity Place Settings | 7 |
Fisher & Paykel Series 9 Contemporary Tall Single DishDrawer Dishwasher Black Steel DD60ST4NB9
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Power (W) | 1200 W |
| Capacity Place Settings | 7 |
Fisher & Paykel Series 7 Contemporary Double DishDrawer Dishwasher Stainless Steel DD60D2NX9
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 14 |
Fisher & Paykel Series 9 Contemporary Double DishDrawer Dishwasher Black DD60D4ZB9
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 14 |
7 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

