Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | OM76NDTDB1 |
|---|---|
| Depth (mm) | 565 mm |
| Height (mm) | 458 mm |
| Width (mm) | 760 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Black Glass |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Glass finish |
| Microwave Type | Built-In |
| Interior finish | Enamel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Door Type | Pull Door Handle |
| Grill location | Integrated electric grill |
| LED Display | |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
Functions
| Number of Functions | 22 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Full grill | |
| Rapid Heat | |
| Dehydrate | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Bake | |
| Roast | |
| Pizza | |
| Quick start | |
| Fan grill | |
| Pastry bake | |
| Microwave | |
| Air Frying | |
| Vent Bake | |
| Slow cooking |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 16 A |
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Display
| Display |
|---|
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Volume
| Oven Volume | 38 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Safety Features
| Triple glazed door |
|---|
Other
| Primary Product Category | Convection Microwaves |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9415112847695 |
| Proofing | |
| Design Collection | Fisher & Paykel Contemporary |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel 76cm Series 9 Contemporary Compact Combi-Microwave Oven Black Glass OM76NDTDB1
$3,999
| Oven Volume | 38 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

